KLIMATYZACJE


Fakty i mity o klimatyzacji…

W ciągu ostatnich dziesięciu lat klimatyzacja samochodowa zdobyła taką popularność, że w praktycznie każdy nowy samochód wyjeżdżający z salonu powinien ją posiadać.

Jednak dla wielu kupujących, klimatyzacja w samochodzie jest nowinką, z którą spotykają się po raz pierwszy. Prowadzi to do wielu nadużyć ze strony nieuczciwych sprzedawców używanych aut. Najczęstszym błędem jest wiara w zapewnienia, że klimatyzacja jest sprawna, ale trzeba ją „nabić”.

W tym miejscu można przyjąć, że „nabijany” jest właśnie klient, ponieważ gaz, który odpowiada za poprawną pracę klimatyzacji krąży w obiegu zamkniętym. Nie zużywa się, ani nie wyczerpuje. Jeżeli go nie ma, układ jest po prostu nieszczelny, a więc uszkodzony.

Poza usunięciem nieszczelności mogą dojść koszty innych, czasem bardzo drogich elementów. Przykładem może być sprężarka, która jak każdy element mechaniczny wymaga smarowania. Rezygnacja z używania klimatyzacji nie przyniesie spodziewanych rezultatów, ponieważ w większości nowoczesnych samochodów montuje się sprężarki bezsprzęgłowe, czyli napędzane przez silnik cały czas. Od drogiej w skutkach awarii (czasem prowadzącej nawet do pożaru wskutek przegrzania paska) może nas uchronić regularne, coroczne serwisowanie klimatyzacji.